Login

Register

Login

Register

All in One SEO Kurulumu ve Önerilen Ayarları – 2020

all in one seo

All in One Seo eklentisi sayesinde WordPress tabanlı web sitelerinizi arama motorların algoritmalarına göre tasarlayabilirsiniz. 2007 yılında karşımıza çıkan bu SEO eklentisi 2020’ye kadar yaklaşık olarak 30.000.000 kişi tarafından kullanıldı. Tam 57 farklı dilde çevirisi yapılan bu eklenti neden bu kadar önemli, neden bu eklentiyi kullanmayız?  Bu konuyu detaylı bir şekilde analiz edeceğiz.

All in One Seo Eklentisi Nedir, Neden Kullanmalıyım?

All in One Seo eklentisinin içinde bulunan geliştirilmiş kod yapısı ve kolay düzenleme seçenekleri sayesinde en uygun ayarları yaparak web sitenizin arama motorları tarafından yukarılara tırmanabilmesini sağlayabilirsiniz. Hiç şüphe yok ki üst sıralara çıkmak için tek başına yeterli değil, o sizin siteniz üzerinde yaptığınız iyileştirimeler ile birlikte site genelinde daha iyi bir alt yapı oluşturarak arama motoruna sunar. Web sitenizde benzersiz bir içerik oluşturduğunuzu düşünün ve bunu bir şekilde arama motorlarına belirtmek zorundasınız değil mi? All in One SEO burada devreye girer ve web sitenizi arama motorlarına tanıtmanıza yardımcı olur. Eğer içeriğiniz gerçekten kaliteli ise hak ettiğiniz yere kısa sürede ulaşmanız için böyle bir eklenti size çok yardımcı olacaktır. All in One SEO eklentisi bunu nasıl yapıyor, bünyesinde hangi özellikleri barındırıyor? Kurulumu ve ayarlarından önce sizlere bu konu hakkında bilgilendirme yapalım.

İç SEO ve All in SEO?

İç SEO ya da site içi SEO kısmında odaklanmamız gereken 3 farklı alan bulunmaktadır;

Hız,
İçerik,
Teknik SEO düzenlemeleri (Title, keyword, description, index, no index, sitemap vb.).

İlk iki odak alanımız için diğer blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.
Bu makalede odak alanımız teknik SEO düzenlemeleri olacaktır.

All in One SEO kullanımı bu devrede işe giriyor ve manuel olarak düzenlenmesi gereken birçok kısımı kontrol altına alarak isteklerimizi büyük ölçüde karşılıyor.
Elbette eklentiyi kur – çalıştır – bırak mantığıyla bir SEO başarısı elde etmiş oluruz ancak dijitalleşen dünyada rakipleriniz artık daha güçlü ve daha çok strateji ile karşınıza çıktığı için daha fazlasını yapmalısınız.

  • WordPress performans ve teknik ayarlamalarını yapmanızı sağlar.

 Bu ne demek diye düşünebilirsiniz. İçeriğinizin oluşturulması sırasında odak anahtar kelimelerinizi, meta açıklamalarını, etiketlerinizi bildirmeniz içeriğinizin kalitesi açından oldukça önemlidir. Bu eklenti sayesinde bu özellikleri kolayca yapabilir, teknik ayrıntılara takılmadan ilerleyebilirsiniz. Üstelik siz bu ayarları yapmayı unutursanız All in One SEO eklentisi sahip olduğunu algoritma sayesinde sizin yerinize bu ayarları otomatik bir şekilde yapacaktır.

  • Sizlere XML site haritası desteği sağlar.

XML , Extensible Markup Language Türkçe (Genişletilebilir İşaretleme Dili) bir diğer ismi ile Sitemap arama motorlarının sitenizi analiz etmesi için hazırlanan bir yol haritasıdır. Bu harita sayesinde arama motorları sitenizi daha hızlı ve ayrıntılı bir şekilde tarar, sonuçları da sizlere olumlu olarak yansır. All in One SEO eklentisi sizler için bu işi otomatik bir şekilde yapacaktır. Oluşturduğu sitemap.xml’yi arama motorlarına tanıttığınızda tekrar bu işlemi yapmaya uğraşmadan arkanıza yaslanıp sitenizin diğer özellikleri ile uğraşabilirsiniz.

  • WooCommerce eklentisi ile entegre çalışabilir.

Eğer WordPress tabanlı bir E-Ticaret sitesi oluşturmuşsanız WooCommerce sizin için olmazsa olmaz bir seçenek. Listelediğiniz ürünleri WooCommerce eklentisi ile entegre bir şekilde çalışan  All in One SEO sayesinde arama motorlarına tanıtabilir ve ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

All in One SEO Eklentisi Ücretli mi?

Bu kadar fonksiyonel işlemi pratik bir şekilde yapan All in One SEO eklentisinin iki farklı sürümü bulunuyor. İstiyorsanız ücretsiz sürümü indirip temel özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Temel özellikler dediğimize bakmayın, yalnızca bunlar bile sitenize önemli katkılar sağlamanız için yeterli.

Ya da eklenti üzerinden ödeme yaparak ücretli sürümü temin edebilirsiniz. Ücretli sürümde kullanıcılara şu özellikle artı olarak sunuluyor,

  • Eklentinin kullanımına yönelik destek sağlanması (İnternette aramalarla kendi sorunuza yanıt bulabilirsiniz)
  • Video rehberler ( Youtube’da çok sayıda anlatım videosu var)
  • Google Analytics seçenekleri dışında ekstra sosyal medya entegrasyonları  (Bu özelliklerin kullanımı için farklı ücretsiz sürüm eklentilerden yararlanabilirsiniz.)

Sizlere parantez içinde ücretli sürümün avantajlarına yönelik açıklamalar yaptık. Dilerseniz alternatif yöntemlerle ücretli sürümün özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ben hiç uğraşmayayım, hem de destek olayım derseniz de yaklaşık olarak 80$ gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Özellikleri ve işlevini ifade ettikten sonra eklentinin kurulumun nasıl yapıldığına değinelim.

All in One SEO Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?

All in One SEO eklentisinin kurulumunu diğer WordPress eklentilerinde olduğu gibi iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Sizler için iki yöntemi de ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

FTP Yardımı İle All in One SEO Eklentisinin Kurulumu

Eklentiyi FTP üzerinden kurmak istiyorsanız öncelikli olarak BU ADRESE tıklayarak eklentiyi bilgisayarımıza indiriyoruz. Eklentiyi rar dosyasından çıkarıp klasör haline getirdikten sonra sitemizi FTP ‘den açıyoruz. Açmış olduğumuz klasörü wp-content/plugins altına yüklüyoruz. Daha sonra sitemiz üzerinden Wp-Admin sayfasına giriyoruz. Eklentiler sekmesinin altında All in One SEO eklentisini göreceksiniz. Hemen altındaki ETKİNLEŞTİR yazısını tıkladığınızda artık All in One SEO eklentisini kullanmaya başlayabilirsiniz.

WordPress Üzerinden All in One SEO Eklentisinin  Kurulumu

Yukarıda anlattığımız biraz daha uzun bir yöntem. Eklentinin kurulumu için daha kolay ve sorunsuz bir yol olan bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

-Wordpress admin paneli üzerinden giriş yapalım.

-Wp-Admin panelin sol tarafında eklentiler sekmesine göreceksiniz, oraya tıklıyoruz.

-Alt tarafta WordPress üzerinde kullanmış olduğunuz eklentiler listelenecek. Üst kısımda ise YENİ EKLE seçeneği karşımıza çıkıyor. Buraya tıklıyoruz ve All in One SEO yazıyoruz. Yazdığımız arama sonucuna göre WordPress alt kısımda eklentileri listeleyecektir. Onların arasından All in One Seo eklentisinin üzerine gelerek Hemen Yükle butonuna tıklıyoruz. Eklentimiz yüklenmeye başlayacak. Yüklenme etabını sol alt bölümde yer alan yüzdesel bilgilendirme bölümünden takip edebilirsiniz. Tamamen indirildikten sonra orada %100 yazacak ve üst bölümde Eklentinin kendisi çıkacak.  Alt bölümdeki etkileştir yazısını tıklıyoruz ve eklentimizin kurulumunu tamamlayarak artık ayarlarını yapıp kullanmaya başlıyoruz.

All in One SEO Eklentisinin
En İdeal Ayarları Nelerdir?

Eklenti yükledikten sonra en önemli bölüm olan ayarlar kısmına geçiyoruz. Burada yapacağınız her bir dokunuş arama motorları açısından oldukça önemli. Bu nedenle All in One SEO Eklentisinin tecrübeyle geliştirdiğimiz en ideal ayarlarını nasıl yapabileceğinizi sizlere aktarıyoruz.

Öncelikle yapmanız gereken eklentiyi yükledikten sonra,

Özellik yöneticisi kısmına tıklamalısınız.

Tüm seçenekleri yukarıdaki gibi aktif hale getiriniz.

Not : Eklenti yedek dosyanız varsa, sadece içe aktarma & dışa aktarma kısmı aktif ediniz.

Sol tarafta bulunan İçe aktarma & Dışa aktarma kısmına tıklayarak aşağıdaki şekilde işaretliyoruz.

Ayar dosyamızı seçerek, diğer alanlarıda işaretledikten sonra içe aktar diyebiliriz.
Sonrasında yapmanız gereken sadece örnekteki yapılan ayarlar üzerinden kendi site adresinizi gerekli alanlara yazmaktır.

ÖNERİLEN EKLENTİ AYARLARI

Juzkthemes.com sadece öneri amaçlı aşağıdaki bilgileri paylaşmaktadır. Değişiklik yapmadan önce hangi ayar, ne amaçla kullanıldığını kontrol ediniz.

GENEL AYARLAR

XML SİTE HARİTASI AYARLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir