Login

Register

Login

Register

Akismet Eklentisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Akismet

Akismet nedir sorusu, en gözde CMS sistemleri arasında yer alan WordPress ile tasarım yapmak isteyen webmasterların yoğun olarak arama yaptığı bir eklentidir. Bunun nedeni ise WordPress kurulumu yapıldıktan sonra eklentinin karşımıza hazır bir şekilde yüklenmiş olarak gelmesidir. Her ne kadar yüklü olarak gelse de eklentiyi aktifleştirerek kurulumunu yapmadan önce Akismet eklentisini neden kullanmalısınız, akismet ne işe yarar bunu bilmenizde fayda var.

Akismet Nedir?
Neden Web Sitemde Kullanmam Gerekiyor?

Akismet WordPress tarafından yayınlanan yorumlar için anti-spam eklentisidir. Kurmuş olduğumuz sitelerinizin kuruluş amaçlarına göre çok okunması, çok satış yapılması, bilgilendirme yapması gibi farklı amaçları olsa da her bir tasarımcının asıl amacı “Çok ziyaret edilmesi” olduğunu söylemek hata olmaz.

Çok ziyaretçi sonucu kullanıcılarının içeriklerinize inceleme yapmasıyla birlikte geri bildirim bırakmasınıda istediğiniz zaman yorum kısmına, gerçek kullanıcılar fikir beyan etmekte olduğu gibi art niyetli yazılımlar aracılığıyla ziyaretçi odağına girmeye başlayan içeriklerinize spam yorumlarda gelmeye başlayacaktır. Gönlümüz elbette buradaki yorumların sayıca fazla olması. Bu hem takdir edildiğimizin anlamını taşır hem de Google tarafından ziyaret yoğunluğu ve yorumları nedeni ile arama motorlarındaki konumunuz yükseltilir.

Yorumlar bu kadar önemli bir durumdayken ne yazık ki art niyetli bazı kişiler tarafından su istimal edilen yorumlar, attığı yorumlar ile sitenizde genelde yetişkin içerik reklamları ve illegal ürünlerin reklamını yapmaktadır. Gerek rakipleriniz tarafından gönderilen SPAM yorumlar, gerekse de sitenizden Backlink elde edebilmek ya da reklam yapabilmek amacı ile gönderilen yorumlar sitenize zarar verecektir. Organik kullanıcı yorumları sizler için ne kadar faydalı ise, bu tarz istenmeyen yorumlar da sizler için bir o kadar zararlıdır.

Akismet eklentisi tam da bu aşamada devreye girmektedir. Sahip olduğu özel algoritmalar sayesinde istenmeyen Spam yorumları yakalayarak, yayınlanmasını engeller. Kendi tecrübelerimizden edindiğimiz verilere göre örneğin sadece Nisan ayında 327, son 3 ay ise +1.000 spam yorumu engellemiştir.

Alt yapısı oldukça güçlü bir eklentidir. Akismet eklentisinin adı Automattic and Kismet’ten geliyor. Auttomatic, Akismet’e bağlı bir şirket konumunda olup kurucusu ise WordPress kurucularından olan Matt Mullenweg.

Sizlerde istenmeyen yorumları tek tek denetleyip manuel müdahalede bulunmak yerine Akismet eklentisinin kurulum ve ayarlarını yaparak %99 olarak güvende olabilirsiniz. (Hit almış popüler bir web sitesine gelen yorumların yaklaşık olarak %80 ‘i spam yorumlardan oluşmaktadır.)

Akismet Çalışma Mantığı Nedir, Gelen Yorum Ya Spam Değilse?

Hemen herkesin aklına ister istemez bu soru geliyor, ya normal “kullanıcı yorumumu” engellerse? Akismet gelen her yorumu engellemez. Şüpheli gördüklerine müdahale de bulunacaktır. Burada sizin kullanacağınız ayarlar da çok önemli. Sizler için yazımızın son aşamasında en ideal ayarları aktaracağız. Buna değinmeden önce çalışma mantığını gözden geçirelim. Akismet eklentisinin bir yorumu engellemesi için yorum içinde fazla sayıda link ya da argo kelimeler bulunması gerekli. Bunların dışında kullanılan harici yazılımların yardımı ile belirli bir IP adresinden fazla sayıda link içeren yorumlar gelirse, bu yorumlar yine SPAM süzgecine takılacaktır.

Eğer Akismet’in hata yaptığını düşünüyorsanız endişelenmenize gerek yok. Gelen yorumlar hiçbir zaman silinmiyor. Akismet tespit etmiş olduğu SPAM yorumları, yorumlar bölümündeki “İstenmeyen” sekmesi altına alır. Sitenizin kullanıcıları bu yorumları görmez, yalnızca sizler görebilirsiniz. İstenmeyen klasörü adı altındaki yorumları inceleyerek hatalı bir engelleme tespit ederseniz “İstenmeyen değil” sekmesine tıklayarak yorumu yayına alabilirsiniz. Akismet sizin bu eylemlerinizi de inceliyor ve kendini devamlı geliştiriyor. Benzer bir durumda bu yorumu spam olarak algılamayacağından hiç şüpheniz olmasın.

Akismetin ne işe yaradığına, önemine, nasıl çalıştığına değindik. Tüm bu hareketleri yapabilmeniz için sizin bu eklentiyi etkileştirip yukarıda bahsettiğimiz gibi ayarlarını yapmanız gerekli. Ayarlarından önce eklenti aktifleştirip sitemize kuralım. Ayrıca şuna da değinmek gerekiyor ki, Akismet’in hangi ayarlarını seçerseniz seçin wordpress tema , eklenti ayarlarınızda ve herhangi bir responsive düzende bozulma ya da hız sorunu ortaya çıkmamaktadır.

Akismetin Kurulumu Nasıl Yapılır?

Akismet eklentisi her ne kadar kurulum aşamasında WordPress tarafından bizlere aktarılsa da karşımıza bir ön yüz olarak gelir. Eklentiyi kurabilmek için “varsayılan” olarak etkinleştirip API anahtarının girişini yapmamız gerekiyor. Şimdi adım adım bu işleri nasıl yapabileceğimize değineceğiz.

 • Öncelikli olarak Wp-Admin panelimize girişi yapıyoruz ve EKLENTİLER bölümünü açıyoruz.
 • Eklentiler bölümünü açınca karşımıza Akismet-Anti Spam eklentisi çıkacak. Eklenti isminin hemen yanında YÜKLE / ya da ETKİNLEŞTİR yazısını göreceksiniz, buraya tıklıyoruz.

Artık eklentimizi yükledik/etkinleştirdik. Bu aşamadan sonra eklentinin API ANAHTARINI girmemiz gerekiyor.

Akismet API Anahtarı Nasıl Alınır?

Akismet eklentisini sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için etkileştirmenin sonrasında API Anahtarının temin edilip, eklenti içine girilmesi işlemine değinelim.

 • Eklentilere giriş yaptığınızda bu sefer “Akismet => Ayarlar” yazısı karşımıza bıkacak, buraya tıklıyoruz.
 • Karşınıza Set up your Akismet account yazısı çıkacak, buraya basıyoruz.

 • Bu aşamadan sonra eğer daha önce bir API anahtarı almışsanız Manually enter an API key yazısına tıklayıp mevcut anahtarınızı giriş yapabilirsiniz. Eğer daha önce aldığınız bir API anahtarı yoksa Set up your Akismet account linkini yeni bir sekmede açalım. Mevcut sayfa üzerinden açmayın ki tekrar buraya dönüş yapıp anahtarı gireceğiz.
 • Tıklamış olduğumuz link yardımı ile resmi Akismet sayfasına yönleniyoruz ve tekrar Set up your Akismet account yazısına tıklayarak etkinleştirmeye başlayalım.
PERSONAL (Free) Olanı Seçiyoruz (Yukarıda ki koruma verileri free sürüme ait verilerdir.)

Yukarıda ki gibi bilgileri dolduruyoruz. Seçeneklerden ücreti $0/year olarak belirlemeyi unutmayınız. İletişim bilgilerinizi girdikten sonra “CONTINUE WITH SUBSCRIPTION” butonuna tıklayarak devam ediniz. E-posta adresinize gelen kodu aşağıda ki alana giriniz.
 • Kodu girdik ve sisteme kayıt olduk.
  n sonra Continue butonuna basın.
 • Api keyimiz hazır! Mailinizi açtığınızda Akismet keyiniz ile karşılaşacaksınız..
  “YOUR AKISMET API KEY” kısmında ki keyi kopyalayınız.
 • Şimdi tekrar admin panelimize dönüyoruz ve Api keyimizi giriyoruz. Ayarlar sekmesinin altındaki Manually Enter Apı Key yazısına tıklayarak kopyalamış olduğumuz API anahtarını yapıştırıp Use This Key butonunu tıklıyoruz.
 • Daha sonra karşınıza yeşil bir mesaj gelecek. Akismet is now activated. Hapyy blogging!

Tebrikler! Kurulumdan sonra API anahtarını da girerek eklentiyi aktif etmeyi başardınız. Bu aşamadan sonra sıra SPAM yorumları engelleyebilmek için tarafımızca denenip en ideal ayarları uygulamaya geldi.

Akismet’e bu zamana kadar ki sağladığı destekten ötürü teşekkür ederiz.


Not : Eklentileri yalnızca WordPress üzerinden indiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir